Burzovni komentar - Težak tjedan za ulagače na ZSE

Prošli tjedan nastavljen je pad cijena dionica na Zagrebačkoj burzi (ZSE). Šesti gubitni tjedan zaredom doveo je Crobex na najnižu razinu od 4. rujna, na 2038 bodova, čime je prošlotjedno trgovanje završeno s padom od 2,53%.

Tjedan bi se mogao opisati kao borba građevinskog sektora i sektora telekomunikacija. U obranu Crobexa stale su perjanice sektora telekom - HT i Ericsson NT, koje su prošlotjedno trgovanje završile na najvišim razinama u posljednjih nekoliko tjedana.

Međutim, pobjedu su odnijeli građevinci, koji su kao glavni negativci u priči, svojim oštrim padom uvelike pridonijeli gubitku Crobexa na tjednoj razini. Predvodnice su bile dionice Tehnike i Hidroelektre, obje s padovima od preko 10%, a oštre gubitke pretrpjele su i dionice IGH, Ingre i Dalekovoda, sve s gubicima od preko 6%.

Analiza stanja na burzi
(by Investa.hr @ Marketing-Odjel.com)

Možemo li se nadati rastu?

Očekujemo kako će tjedan koji nam dolazi donijeti blagi oporavak i rast domaćeg tržišta kapitala. Smirivanje azijskih burzi nakon loših vijesti o financijskom stanju Dubaija, prošlotjedni završetak trgovanja iznad tehnički izuzetno bitne razine od 2.000 bodova za Crobex, te porast prometa samo su dio signala koji nam ukazuju kako bismo ovaj tjedan konačno mogli vidjeti malo rasta.

  • Šest uzastopnih tjedana pada - ima li tome kraja?
  • Crobex iznad 2000 bodova
  • Porast prometa na ZSE - rast interesa ulagača

Šest uzastopnih tjedana pada - ima li tome kraja?

Navedeni šestotjedni gubitni niz rezultirao je padom Crobexa za više od 10%. To je osobito loše ako se promatra u odnosu na kretanje dionica na zapadnim tržištima kapitala. Tijekom tog perioda jedino je domaća burza pala, dok su burze u SAD-u i Europi porasle do 5%. Razlozi za to su mnogi, a jedan od njih je i vjerojatno sporiji ekonomski oporavak Hrvatske u odnosu na zapadne zemlje. Ruku pod ruku s tim, u petak je DZS objavio kako je BDP u trećem kvartalu pao za 5,8% što je dosta lošije od prosjeka zemalja u eurozoni.

Međutim, objavljeni BDP u skladu je s očekivanjima domaćih analitičara, a uz to, jasno je vidljiv i pozitivan trend nastavno na podatke iz prvog i drugog kvartala (pad BDP-a od 6,7%, odnosno 6,3%). To nam daje nadu kako je najgore iza nas, unatoč ne baš sjajnim makroekonomskim pokazateljima u posljednje vrijeme.

Crobex iznad 2000 bodova

Tehnički gledano, prošlotjedni završetak Crobexa iznad 2000 bodova izuzetno je bitan zbog psihološkog značaja te razine. Preokret u petak i današnji nastavak pozitivnog trgovanja podupiru nadu da se Crobex odbio od zone potpore na 2.000 bodova i da bi ovaj tjedan mogli vidjeti malo zelenila.
Trenutno stanje na Zagrebačkoj burzi možete pratiti ovdje Header

Porast prometa na ZSE - rast interesa ulagača

Redovni promet dionicama prošli je tjedan dosegnuo skoro 178 milijuna kuna, što je za preko 50% više u odnosu na tjedan ranije.

Ovo je vrlo dobar znak zbog toga što je čest slučaj da završetku negativnog trenda prethodi porast prometa trgovanja. Smatra se kako to znači da su ulagači sve više zainteresirani za ulaganje u dionice pri danim razinama cijena, što ima potencijala dovesti do njihovog rasta.

Komentari (0):
Unesite i Vaš komentar za razgovor:

Polja označena sa * su obavezna!

VicoGen Antibot code

Napomena: Unesite valjanu adresu e-pošte. Ona neće biti vidljiva na našem web-mjestu. Radi izbjegavanja zloupotrebe poslat ćemo vam poruku e-pošte s vezom za aktivaciju Vašeg komentara. Jednostavnim klikom vaš će komentar biti objavljen.

zastava Europske unije
Europska unija
Zajedno do fondova EU

Europski strukturni i investicijski fondovi Operativni program konkurentnost i kohezija ESIF Financijski instrumenti

Izrada internetske stranice sufinancirana je kroz projekt "Unaprjeđenje poslovnih web stranica tvrtke Marketing odjel d.o.o." sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj weba isključiva je odgovornost tvrtke Marketing odjel d.o.o.