Najam nekretnina
Stanovi, kuće, vile, imanja, montažne kuće - veliki broj nekretnina za najam (iznajmljivanje, unajmljivanje)
KAKO IZNAJMLJIVATI NEKRETNINU U HRVATSKOJ?
Iznajmljivanje nekretnine (stana, kuće ili poslovnog prostora) je često zahtjevan i vremenski dug proces. U cilju da pojednostavite ovaj proces mi Vam preporučamo da vlasnik (budući najmodavac) sam sebi unaprijed definira određene kriterije kao što su:
- koja točno nekretnina,
- analiza opremljenosti nekretnine,
- profil najmoprimca,
- vremenski period najma,
- ostale uvijete iznajmljivanja.
Da bi neka nekretnina bila zanimljiva za buduće najmoprimce minimalna razina opremljenosti (stambene) nekretnine je da posjeduje potpunu kuhinju sa svim osnovnim elektro-uređajima (bijela tehnika) te potpuno funkcionalnu kupaonu.
Najam - da li je to iznajmljivanje ili unajmljivanje?
Bogati hrvatski jezik nam omogućava da proces "posuđivanja" objekta koji je u vlasništvu jedne strane bude na raspolaganju drugouj strani zovemo i najam i iznajmljivanje i unajmljivanje. Koja je razlika između tih naziva?
- Najam - proces na koji se gleda od treće strane (niti sa strane najmodavca niti sa strane najmoprimca)
- Iznajmljivanje - je proces najma koji se gleda sa strane najmodavca
- Unajmljivanje - je proces najma koji se gleda sa strane najmoprimca
Tako se kaže da najmodavac iznajmljuje nekretninu, a najmoprimac unajmljuje nekretninu. No često se kolokvijalno krivo govori i kaže "najmoprimac je iznajmio nekretninu".
Najmoprimac se još zove i zakupac.
Savjeti za najam nekretnina
Iznajmljujete li ili unajmljujete neku nekretninu (to može biti stan, kuća, vila, imanje, montažna kuća, ...), bitno Vam je da prvo sklopite ugovor o najmu u pisanom obliku. Tim se ugovorom o najmu najmodavac obvezuje predati nekretninu najmoprimcu na korištenje, a ovaj mu se obvezuje za to plaćati najamninu. Najamninu je dužan plaćati u rokovima određenim ugovorom. Ugovorom se određuju i iznos navedene najamnine (u kunama ili protuvrijednost u eurima), te druga prava i obveze i najmodavca i najmoprimca te na kraju i otkazni rok za taj ugovor o najmu.
Najmodavac je dužan održavati stan koji daje u najam u stanju pogodnom za stanovanje, u skladu s ugovorom o najmu, te je dužan o svom trošku pravodobno izvršiti potrebne popravke koje spadaju u održavanje, ali ne i one koje su nastali nepravilnom upotrebom. Nadalje, najmodavac je dužan nadoknaditi najmoprimcu troškove popravaka koje je ovaj izvršio, bilo stoga što nisu trpjeli odgađanje ili ih najmodavac, obaviješten o njima, nije izvršio u primjerenom roku.
Najmoprimac ima dužnost informirati najmodavca o neophodnim popravcima u nekretnini i na zajedničkim dijelovima nekretnine, te štetu koju prouzroči najmoprimac odgovara osobno po općim propisima.
Porez za najmodavca
Najmodavac koji daje prostor u najam možete biti obveznik:
- poreza na dohodak od imovine,
- poreza na dohodak od imovine kao porez na dohodak od samostalne djelatnosti,
- prireza porezu na dohodak,
- poreza na dobit.
Više o porezima (koji se u RH često mijenjanju) najbolje da pogledate na web stranicama porezne uprave.